ÜRÜNLER

DATA, dümen sistemleri ve güverte makinalarının tasarım ve üretimi üzerine 1945 yılından beri uzmanlaşmıştır.

Araştırma ve iyi tasarıma olan kararlılığımız ile kaliteden ödün vermeyen anlayışımız,

her türlü deniz taşıtı için dümen sistemleri ve güverte makinaları konusunda bizi saygın bir marka yapmıştır.

ZİNCİR IRGATLARI & MANEVRA IRGATLARI

DATA, elektrik motoru ve hidrolik motor tahrikli yatay ve dikey tipte zincir ırgatları ile manevra ırgatları tasarlayıp üretmekte. Zincir ırgatları 8 mm den 42 mm zincire kadar ve maksimum 12 ton çekme kapasitesine kadardır. Manevra ırgatları 11 ton çekme kapasitesine kadardır.

DÜMEN SİSTEMLERİ

DATA, 0.5 kN.m den başlayıp 550 kN.m ye kadar giden çeşitli tiplerde hidrolik dümen sistemleri tasarlayıp üretir. Dümen sistemleri özel yatlar, mega yatlar, ticari gemiler, romorkörler, açık deniz destek gemileri ve askeri gemiler için silindirler, el pompaları, dümen köprü kontrolleri, hidrolik üniteler, motor starter panoları ve dümen açı göstegelerinden oluşan bir bütün olarak teslim edilmekte.

PALAMAR KANCASI

Tüm diğer DATA ürünleri gibi çabuk bırakmalı disk tipi palamar kancaları da zorlu deniz şartlarında az bakım ile uzun süre hizmet vermek üzere en yüksek standartlara uygun dizayn edilir ve üretilir. 15 ton (150 kN) dan 100 ton (1000kN) a kadar emniyetli çalışma yüküne (SWL) sahip 5 model bulunmaktadır.

PALAMAR TUTUCU

DATA farklı kombinasyonlara da sahip 3 değişik ölçüde palamar tutucu üretmektedir. Palamar tutucular hidrolik silindirler ile kumanda edilmektedir. Pinler kullanılmadığında düz bir güverte elde etmek için gövde içine saklanırlar. Palamar tutucular demir elleçleme (Anchor handling) operasyonlarında kullanmak için hareketli çatal ile de donatılabilmektedir.

VİNÇLER

DATA, palamar vinçleri, demir vinçleri, kaldırma vinçleri ve yardımcı vinçler olmak üzere çeşitli tipler vinçler dizayn edip üretmektedir. Elektrik veya hidrolik motorlu vinçler 10 kN (1 ton) dan başlayıp 600 kN (60 ton) a kadar çıkan bir yelpazede sunulmakta.