ELEKTRİKLİ IRGATLAR

Hidrolik sistemler ile karşılaştırıldığında elektrik motoru tahrikli zincir ve manevra ırgatları daha kolay montaj ve ilk çalıştırma imkanı sağlarlar.

Elektrikli ırgatlar doğru akım (12VDC veya 24VDC) veya alternatif akım (210-440VAC, 50-60 Hz, 3 faz) motorları ile tahrik edilir. DC motoru ırgatlar jeneratörü olmayan veya jeneratörü ırgat motoruna uygun olmayan nispeten küçük teknelerde tercih edilir. DC motorlu ırgatlarımız azami 3.5 kW 24VDC motor ile sunulmaktadır.

Eğer teknede yeterli jeneratör gücü varsa AC motorlu ırgatların motorlarında bir limit bulunmamakta. AC motorlar direkt (DOL) veya frekans konverterli, bir pano vasıtası ile sürülmekte. DOL ucuz bir yöntemdir ama jeneratöre yüksek kalkış akımları yükler, bu nedenle lüks yatlarda ve jeneratör gücünün sınırlı olduğu teknelerde tercih edilmez. Hızla gelişen teknolojinin bir getirisi olarak frekans konverterli sistemler ucuzlamakta ve kontrol yetenekleri artmaktadır. Frekans konverterli bir sistem ile birden çok hız kademesi elde etmek, jeneratöre yük bindirmeyen yumuşak kalkış ve duruşlar yapmak ve sistemi teknenin alarm kontrol sistemine entegre etmek çok kolaydır.